29. An isotonic solution contains 0.94% NaCl by mass per volume. Calculate the p
ID: 785909 • Letter: 2
Question
29. An isotonic solution contains 0.94% NaCl by mass per volume. Calculate the percent mass per volume for isotonic solutions containing each of the following solutes at 25?C. Assume a van't Hoff factor of 1.9 for all ionic solutes.
A. KCl
B. NaBr
C. Glucose
31. A solution of a nonvolatile solute in water has a boiling point of 376.0K .
A. Calculate the vapor pressure of water above this solution at 338 K. The vapor pressure of pure water at this temperature is 0.2467 atm
32. A solution of 49.5% H2SO4 by mass has a density of 1.39 g/cm3 at 293 K. A 25.6cm3 sample of this solution is mixed with enough water to increase the volume of the solution to 99.0cm3 .
A. Find the molarity of sulfuric acid in the obtained solution.
33. A solution contains 11.00g of unknown compound dissolved in 50.0 mL of water. (Assume a density of 1.00 g/mL for water.) The freezing point of the solution is -3.46?C. The mass percent composition of the compound is 60.98% C, 11.94% H, and the rest is O.
A. What is the molecular formula of the compound?
Explanation / Answer
A) 0.94 %
B) 0.94 %
C) 1.88 %
31)
376 - 373 = 3 = 0.512 x m
=> m = 5.86
Mole fraction of solute = 5.86 / ((1000/18) + 5.86) = 0.0954
Vapor pressure = 0.2467 x (1 - 0.0954) = 0.2232 atm
32)
Mass of 25.6 cm3 solution = 1.39 x 25.6 = 35.584 g
Mass of H2SO4 in it = 0.495 x 35.584 = 17.614 g
Vol = 99 cm3 = 99 mL
Moles of H2SO4 = 17.614 / 98 = 0.1797
Molarity = 0.1797 / 0.099 = 1.816 M
33)
3.46 = 1.86 x m
=> m = 1.86
m = (11/M) / 0.05 = 1.86
=> M = 118.3
Emperical formula
C = 60.98 / 12 = 5.08 = 5
H = 11.94 / 1 = 11.94 = 12
O = 27.08 / 16 = 1.7
C = 5 x 1.176 = 6
H = 12 x 1.176 = 14
O = 1.7 x 1.176 = 2
=> Molecular wt = 72 + 14 + 32 = 118
Molecular formula = C6H14O2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.