The sulfur in a 5.00 g sample of steel was evolved as H 2 S and then collected i
ID: 786173 • Letter: T
Question
The sulfur in a 5.00 g sample of steel was evolved as H2S and then collected in a solution of CdCl2 to produce the precipitate CdS. The CdS was then titrated with excess I2 and the remaining I2 was then back titrated with 4.82 ml of 0.0510 M sodium thiosulfate. If the concentration of the I2 is 0.0600 M and a total of 10.0 ml is added, calculate the %S in the steel. The relevant reactions are:
CdS + I2 ? S + Cd2+ + 2I- Titration (excess I2)
I2 + 2S2O32- ? S2O62- + 2I -Back Titration
Please show all steps and calculations...and correct amount of significant figures :)
Explanation / Answer
no. of millimoles of I2 used = 0.0600*10 - .0510*4.82 =0.35418 millimoles
moles of I2 used = moles of cds= moles of sulphur= .35418 millimoles
mass of sulphur = 32* .35418 = 11.33 mg
% s in steel= 11.33 * 100/(5*1000) =0.2266%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.