Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particular coal contains 2.5% sulfur by mass. When this coal is burned, the su

ID: 787048 • Letter: A

Question

A particular coal contains 2.5% sulfur by mass. When this coal is burned, the sulfur is converted into sulfur dioxide gas. The sulfur dioxide reacts with solid calcium oxide to form solid calcium sulfite.
If the coal is burned in a power plant that uses 2300 tons of coal per day, what mass of calcium oxide is required daily to eliminate the sulfur dioxide?        The answer for this question is 100tons

How many GRAMS of calcium sulfite are produced daily by this power plant? The answer that i got wrong are 2.2 x10^8, 1.53x10^8, 1.6x10^8 and 1.7x10^8 A particular coal contains 2.5% sulfur by mass. When this coal is burned, the sulfur is converted into sulfur dioxide gas. The sulfur dioxide reacts with solid calcium oxide to form solid calcium sulfite.
If the coal is burned in a power plant that uses 2300 tons of coal per day, what mass of calcium oxide is required daily to eliminate the sulfur dioxide?        The answer for this question is 100tons

How many GRAMS of calcium sulfite are produced daily by this power plant? The answer that i got wrong are 2.2 x10^8, 1.53x10^8, 1.6x10^8 and 1.7x10^8

Explanation / Answer

S+ O2 >> SO2
2 SO2 + 2 CaO >> 2CaSO3 + O2

2300 tons = 2086524902 g
mass S = 2.5 x 2086524902 / 100 = 52163122.55 g
Moles S = 52163122.55 g / 32.066 g/mol =1626742.423
= moles CaSO3
Mass CaSO3 = 120.17 g/mol x 1626742.423=195485637 g => 215.486 tons

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote