The reaction between potassium superoxide, KO2, and CO2, 4KO2+2CO2?2K2CO3+3O2 is
ID: 787672 • Letter: T
Question
The reaction between potassium superoxide, KO2, and CO2, 4KO2+2CO2?2K2CO3+3O2 is used as a source of O2 and absorber of CO2 in self-contained breathing equipment used by rescue workers.
How many moles of O2 are produced when 0.475mol of KO2 reacts in this fashion? Express your answer with the appropriate units.
N(O2)=?
How many grams of KO2 are needed to form 6.5g of O2? Express your answer with the appropriate units.
m(ko2)=
How many grams of CO2 are used when 6.5g of O2 are produced? Express your answer with the appropriate units.
m(c02)=
Explanation / Answer
O2 moles = ( 0.475) x ( 3/3) = 0.35625
6.5 gm O2 = 6.5/32 = 0.203125 moles and hence KO2 moles = ( 4/3) x 0.203125 = 0.2708
KO2 amount required = 0.270833 x 71 = 19.23 gm ,
moles of CO2 used = ( 0.203125 x 2/3) = 0.1354
CO2 used =0.1354 x44 = 5.96 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.