Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question#1: Question#2: Question #3: Calculate the final volume (L) of a 0.0783

ID: 787813 • Letter: Q

Question

Question#1:


Question#2:

Question #3:



Calculate the final volume (L) of a 0.0783 mol/L solution prepared by diluting 20.8 mL of 0.155 mol/L lithium carbonate with water. Write a balanced equation for the following skeleton equation by inserting the correct coefficients (if a coefficient = 1, enter "1" in the provided box): The mineral galena is composed of lead(II) sulfide and has an average density of 7.46 g/cm3. What amount (mol) of lead(II) sulfide is in 20.41 m3 of galena? (Enter your answer in scientific notation.) How many lead atoms arc in 7.86 dm3 of galena? atoms of Pb (Enter your answer in scientific notation.)

Explanation / Answer

1) V = 20.8*.155/.0783 = 41.175 ml

2) coefficients are 1 4 1 2 respectively.

3) wt = 20.41*10^6 * 7.46 = 152.258 *10^6 gm

no.of moles = wt / MW = 152.258/(207+32) * 10 ^6 = 6.3* 10^5 moles

b) wt = 7.86* 10^3 * 7.46 = 58.635 * 10^3 g

no.of atoms of Pb = 58.635*1000/207 * 6.023*10^23 = 1.07 * 10^26 atoms

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote