A certain minimum energy(E min) is required to eject an electron from a photosen
ID: 788137 • Letter: A
Question
A certain minimum energy(E min) is required to eject an electron from a photosensitive surface. Any energy obsorbed beyond this minimum gives kinetic energy to the ejected electron. When 540-nm light falls on a cesium surface, an electron is ejected with a kinetic energy of 6.69 X 10 ^-20 J. When the wavelength is 400 nm, the kinetic energy is 1.96 X 10 ^-19 J.
A) Calculate the minimum energy (E min) for cesium, in joules.
B) Calculate the longest wavelength, in nanometers, that will eject an electron from cesium.
Explanation / Answer
The energy of a photon is:
E = hc / ?
The energy of a photon with 540nm wavelength is therefore:
E = 6.626068*10^-34 * 299792458 / (540*10^-9)
E = 3.6786*10^-19 J
Since the kinetic energy of the electron is known:
Emin = 3.6786*10^-19 - 2.60*10^-20
Emin = 3.4186*10^-19
Emin = 3.42*10^-19 J
The longest wavelength of light that will cause an ejection of an electron has an energy equal to that of Emin:
Emin = hc / ?
3.42*10^-19 = 6.626068*10^-34 * 299792458 / ?
? = 5.81*10^-7 m
? = 581 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.