Exactly 15.78 mL of 0.1394 M KOH is used to titrate a 12.50 mL sample of H 2 SO
ID: 788168 • Letter: E
Question
Exactly 15.78 mL of 0.1394 M KOH is used to titrate a 12.50 mL sample of H2SO4. What is the concentration of the sulfuric acid? The molecular chemical equation for this neutralization is:
H2SO4(aq) + 2 KOH(aq) -> K2SO4(aq) + 2 H2O(l)
The concentration of the sulfuric acid is, H2SO4(aq), is_____x10^_____M. Please explain
Explanation / Answer
Normality of 0.1394 M KOH is (0.1394*1) N= 0.1394N
let the Molarity of H2SO4 solution be M
then, the Normlity of H2SO4 solution will be 2*M
by stichiometry N1V1=N2V2
=>15.78*0.1394=12.50*2*M
=>M=0.0879 M
The concentration of the sulfuric acid is, H2SO4(aq), is__8.79___x10^_-2____M.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.