1.Phosphoric acis (H3PO4) is a triprotic acid. How many mL of 0.04800M NaOH is r
ID: 789166 • Letter: 1
Question
1.Phosphoric acis (H3PO4) is a triprotic acid. How many mL of 0.04800M NaOH is required to neutralize 0.02500L of 0.1600 M phosphoric acid? (Hint: 3 moles of NaOH would react with 1 mole of phosphoric acid.)
2. You have standardized the NaOH solution that has a concentration of 0.05418 M. You are given a bottle of vineaga(acetic acid) with an unknown concentration. You carefully measured 0.02500L of the vineagar and 39.84 mL of standardized NaOH solution was used in the titration. what is the concentration of the vinegar? (Hint : 1 mole of vinegar reacts with 1 mole of NaOH)
Explanation / Answer
3*0.02500*0.1600 = 0.04800*V(SINCE NUMBER OF MOLES OF BASE =NUMBER OF MOLES OF ACID FOR NEUTRALISATION)
==>V=0.25 L
0.05418*0.03984=0.025*M
==.>M=0.00215 M (CONCENTRATION OF VINEGAR)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.