A person\'s blood alcohol (C 2 H 5 OH) level can be determined by titrating a sa
ID: 789357 • Letter: A
Question
A person's blood alcohol (C2H5OH) level can be determined by titrating a sample of blood plasma with a potassium dichromate solution. The balanced equation is
If 32.94 mL of 0.05928 M Cr2O72- is required to titrate 28.95 g plasma, what is the mass percent of alcohol in the blood?
Explanation / Answer
moles K2Cr2O7 = 8.08 x 10^-3 L x 0.04988 M=0.0004030
the ratio between ethanol and Cr2O72- is 1 : 2
moles ethanol = 0.0004030/2=0.0002015
mass ethanol = 0.0002015 x 46.069 g/mol=0.009283
% = 0.009283 x 100/ 9.9950=0.09288
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.