A) One student discovers that 40.60 mL of the base solution is required to titra
ID: 790257 • Letter: A
Question
A) One student discovers that 40.60 mL of the base solution is required to titrate 0.5005g to KHP to a phenolpthalein end pt. In a diff titration, 26.50 mL of this same base solution is required to titrate 0.4004g of an unknown monoprotic acid. Determine the molarity of the base solution.
How I went about solving the problem: I found the # of moles of base then found the molarity. Did the same thing for the unknown than subtracted both of the found molarities. We were told in lab that KHP is 204.23 g/mol.
B) When calculating the molarity of the NaOH, a student assumes that KHP is a diprotic acid. Would the exp molar mass be too large, small, or unaffected and why?
Explanation / Answer
(A) Let the base be NaOH
NaOH + KHP => NaKP + H2O
Moles of NaOH = moles of KHP = mass/molar mass of KHP
= 0.5005/204.23 = 0.0024507 mol
Molarity of NaOH = moles/volume of base
= 0.0024507/0.04060
= 0.06036 M
Let the acid be HA
NaOH + HA => NaA + H2O
Moles of HA = moles of NaOH = volume x concentration of NaOH
= 26.50/1000 x 0.06036 = 0.0015996 mol
Molar mass of HA = mass/moles of HA
= 0.4004/0.0015996
= 250.3 g/mol
(B) 2 NaOH + KH2P => Na2KP + 2 H2O
NaOH + HA => NaA + H2O
Moles of HA = Moles of NaOH = 2 x moles of KH2P
=> calculated moles of NaOH and HA will be too large (twice the correct value)
=> calculated molar mass of HA = mass/moles of HA will be too small (half the correct value)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.