At 400 K, an equilibrium mixture of H 2 , I 2 , and HI consists of 0.015 mol H 2
ID: 791256 • Letter: A
Question
At 400 K, an equilibrium mixture of H2, I2, and HI consists of 0.015 mol H2, 0.012 mol I2, and 0.025 mol HI in a 4.50-L flask. What is the value of Kp for the following equilibrium? (R = 0.0821 L At 400 K, an equilibrium mixture of H2, I2, and HI consists of 0.015 mol H2, 0.012 mol I2, and 0.025 mol HI in a 4.50-L flask. What is the value of Kp for the following equilibrium? (R = 0.0821 L At 400 K, an equilibrium mixture of H2, I2, and HI consists of 0.015 mol H2, 0.012 mol I2, and 0.025 mol HI in a 4.50-L flask. What is the value of Kp for the following equilibrium? (R = 0.0821 L At 400 K, an equilibrium mixture of H2, I2, and HI consists of 0.015 mol H2, 0.012 mol I2, and 0.025 mol HI in a 4.50-L flask. What is the value of Kp for the following equilibrium? (R = 0.0821 L · atm/(K · mol))2HI(g) H2(g) + I2(g) 3.4 44 0.29 0.0072 138Explanation / Answer
Kp =Kc*(RT)^n
n =2-2 =0
hence Kp =Kc
Kp=Kc= (0.015)*0.012/0.025^2 =0.29
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.