7.97 mol NH 3 are placed in a 9.7 L flask and allowed to equilibrate at some tem
ID: 791795 • Letter: 7
Question
7.97 mol NH3 are placed in a 9.7 L flask and allowed to equilibrate at some temperature. At equilbrium, 4.47 mol NH3 remain. Fill in the following reaction table in moles and determine the value of Kc at this temperature. Hint: the c in Kc stands for concentration.
2NH3(g) 3H2(g) + N2(g) initial mol mol final mol 7.97 mol NH3 are placed in a 9.7 L flask and allowed to equilibrate at some temperature. At equilbrium, 4.47 mol NH3 remain. Fill in the following reaction table in moles and determine the value of Kc at this temperature. Hint: the c in Kc stands for concentration.Explanation / Answer
moles of H2(g) formed= 3*3.5/2=5.25moles
mole of N2(g) formed = 1.75 moles
hence Kc = (conc. of H2(g))^3 * (conc of N2(g))/(conc of) NH3(g)^2
Kc = 0.1346 mole^2/liter^2
please rate ...please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.