A certain alcoholic beverage contains only ethanol (C2H6O) and water. When a sam
ID: 793308 • Letter: A
Question
A certain alcoholic beverage contains only ethanol (C2H6O) and water. When a sample of this beverage undergoes combustion, the ethanol burns but the water simply evaporates and is collected along with the water produced by combustion. The combustion reaction is:
C2H6O (l) + 3O2 (g) ->2CO2 (g) + 3H2O (g).
When a 10.53g sample of this beverage is burned, 11.45g of water is collected, what is the mass in grams of ethanol in the original sample? What is the mass in grams of water in the original sample?
Explanation / Answer
X g of water , Y g of ethanol
in the original sample X + Y = 10.53
C2H6O + 3 O2 = 2 CO2 + 3 H2O
46 g of ethanol gives 54g of water
Y g of ethanol gives 54 / 46 Y g of water
so X + 54 / 46 Y = 11.45
and X + Y = 10.53
solving for Y we get 5.29 and X = 5.24
the original solution is made up of 5.29 g of water and 5.24g of ethanol ..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.