The rate law for the reacion, 2NO +Cl2 ---> 2NOCL is: Rate = k [NO]^2 [CL2] A re
ID: 793836 • Letter: T
Question
The rate law for the reacion, 2NO +Cl2 ---> 2NOCL is:
Rate = k [NO]^2 [CL2]
A reaction is performed by mixing .020 mol of NO with .020 mol of Cl2 in a 1.0 L container. How many times faster is the reaction initially than at the time when half of the NO has been consumed?
PLEASE NOTE: this is how far I've gotten so far...'
initial rate = k [.02]^2 [.02]
rate 1/2 = k [.01]^2 [.015]
I am not sure why I am putting in a concentration of .015 though for Cl2...can someone help break this down for me? Thanks!
Explanation / Answer
Rate = k[NO]^2[Cl2]
Initially [NO] = 0.020 M and [Cl2] = 0.020 M
Rate1 = k x 0.020^2 x 0.020 = 8.0 x 10^(-6)k M/s
.....2 NO...+...Cl2...=>...2 NOCl
I...0.020.......0.020..............0
C....-2a...........-a...............+2a
F..0.020-2a...0.020-a..........2a
When half the NO is consumed:
[NO] = 0.020 - 2a = 0.020/2 = 0.010 M
=> a = 0.005
[Cl2] = 0.020 - a = 0.015 M
Rate2 = k x 0.010^2 x 0.015 = 1.5 x 10^(-6)k M/s
Rate1/Rate2 = 8.0 x 10^(-6)k/1.5 x 10^(-6)k = 5.3
Thus the iintial rate is 5.3 times faster
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.