A 100.0g sample of aluminum is heated to 100.0 o C (Celsius) and is placed in a
ID: 794510 • Letter: A
Question
A 100.0g sample of aluminum is heated to 100.0 oC (Celsius) and is placed in a coffee cup calorimeter containing 150. g of water at 25.0 oC. After the metal cools, the final temperature of the metal and the water is 34.1 oC.
1. Calculate the specific heat capacity of aluminum from these experimental data, assuming that no heat escapes to the surroundings or is transferred to the calorimeter.
Specific heat of water = 4.184 J/g oC
atomic mass Al = 27.0 g/mol
Calculate your answer in J/g oC with 3 significant figures, but enter the answer without units
2. Then calculate the molar heat capacity of Al in J / mol oC, again, to 3 significant figures. Enter the answer without units
Explanation / Answer
Q= mc delta t
mc delta t of aluminum = mc delta t of water
c(100.0)(100-34.1)= 4.184(150)(34.1-25)
c= 86.7 J/gC
86.7*27g/mol= 2.34x10^3 J/ mol C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.