A circuit is constructed that has a 6.00 V battery connected across a 1900.0 ? r
ID: 794651 • Letter: A
Question
A circuit is constructed that has a 6.00 V battery connected across a 1900.0 ? resistor. Determine the following parameters of this circuit:
Explanation / Answer
we have current= V/R
=6/1900 A
now current= charged transfered/time taken
so in 1 sec charged transfered is 6/1900 Coulomb
but 1 electron have -1.6*10^-19 coulomb
so no of electrons transferred in 1 sec is 6/1900*e
=1.97*10^16 e/s
b). total no of electrons travelled in this time which is 2650.8 sec is
1.97*10^16*2650.8
so moles of electrons = 1.97*10^16*2650.8/(6.022*10^23)
= 8.67*10^-5 mole
c).power= V^2/R
=36/1900 W
so energy produced= P*t
= 36/1900*(2650.8)
= 50.2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.