A sample of liquid nitrogen trichloride in a 2.50 L closed reaction vessel is he
ID: 795282 • Letter: A
Question
A sample of liquid nitrogen trichloride in a 2.50 L closed reaction vessel is heated until it decomposes completely to gaseous elements. The resulting mixture exerts a pressure of 745 mm Hg at 95 degress C. What was the mass of the original sample? (Write a balanced equation.) A sample of liquid nitrogen trichloride in a 2.50 L closed reaction vessel is heated until it decomposes completely to gaseous elements. The resulting mixture exerts a pressure of 745 mm Hg at 95 degress C. What was the mass of the original sample? (Write a balanced equation.)Explanation / Answer
Step1 Let w be mass of sample ; Molar mass of NCl3 =120.5
Step2 Moles of NCl3 =w/120.5
Step3 2NCl3 (g)---> N2(g)+3Cl2(g) ; Moles of products formed =2xMoles of NCl3=2w/120.5
Step4 P= 745/760 atm ; T= 368 K
Step5 PV = nRT ; 745x2.50/760 = (2w/120.5) x .0821 x368
Step6 w= 4.887 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.