A. The activation energy of a certain reaction is 47.8 k J / m o l . At 28 ? C ,
ID: 796042 • Letter: A
Question
A. The activation energy of a certain reaction is 47.8kJ/mol . At 28 ?C , the rate constant is 0.0190s?1. At what temperature in degrees Celsius would this reaction go twice as fast?B. Given that the initial rate constant is 0.0190s?1 at an initial temperature of 28 ?C , what would the rate constant be at a temperature of 180 ?C for the same reaction described in Part A?
A. The activation energy of a certain reaction is 47.8kJ/mol . At 28 ?C , the rate constant is 0.0190s?1. At what temperature in degrees Celsius would this reaction go twice as fast?
B. Given that the initial rate constant is 0.0190s?1 at an initial temperature of 28 ?C , what would the rate constant be at a temperature of 180 ?C for the same reaction described in Part A?
Explanation / Answer
Ea = 47800 J/mol
ln (K2 / K1) = (Ea / RT) x (1/T1 - 1/T2)
K2 / K1 = 2 , for reaction to go twice as fast.
=> ln 2 = (47800 / 8.314) x (1/301 - 1/T2)
=> T2 = 312.33 K = 39.33 degree C
B) ln (K2 / 0.019) = (47800 / 8.314) x (1/301 - 1/453)
=> K2 = 11.54 s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.