A standard FeSCN 2+ solution (0.030 M) has an absorbance = 0.860. What is the co
ID: 796100 • Letter: A
Question
A standard FeSCN2+ solution (0.030 M) has an absorbance = 0.860. What is the concentration of an unkown FeSCN2+ solution that has an absorbance = 0.596.
Consider the following equilibrium:
Fe3+(aq) + SCN-(aq) FeSCN2+(aq)
Initial concentrations: [Fe3+] = 0.590; [SCN-] = 1.239; [FeSCN2+] = 0
The equilibrium concentration of [FeSCN2+]eq = 0.454 M.
What is the equilibrium concentration of Fe3+? Enter your answer as a decimal number. [Fe3+]eq
Consider the following equilibrium:
Fe3+(aq) + SCN-(aq) FeSCN2+(aq)
Initial concentrations: [Fe3+] = 0.590; [SCN-] = 1.239; [FeSCN2+] = 0
The equilibrium concentration of [FeSCN2+]eq = 0.454 M.
What is the numerical value of KC for this equilibrium? Enter your answer as a decimal number. KC =
Explanation / Answer
(1) Beer's law: A = ecl
where A is absorbance, e is molar absorptivity, c is concentration and l is path length
Since e and l are constant => A is proportional to c
A1 = 0.860, A2 = 0.596
c1 = 0.030 M, c2 = ?
c1/A1 = c2/A2
0.030/0.860 = c2/0.596
Unknown concentration c2 = 0.0208 M = 0.021 M
(2)...Fe3+...+...SCN-...<=>...FeSCN2+
I.....0.590.......1.239................0
C.......-a...........-a.................+a
E...0.590-a....1.239-a................a
At equilibrium:
a = [FeSCN2+] = 0.454 M
[Fe3+] = 0.590 - a = 0.136 M
(3) [SCN-] = 1.239 - a = 0.785
Kc = [FeSCN2+]/[Fe3+][SCN-]
= 0.454/(0.136 x 0.785)
= 4.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.