The volume of a tank of propane, C3H8 filled to a pressure of 150 atm at 25 degr
ID: 796869 • Letter: T
Question
The volume of a tank of propane, C3H8 filled to a pressure of 150 atm at 25 degrees Celcius is 14.0 L. How much heat is available when all of the propane burns?
C3H8(g) + 13/2 (g) --> 3CO2(g) + 4H2O (l)
H = .2220kJ
The correct answer is 1.91 x 10^5 kJ.
For this question I would please like an explaination of how to do this and on top of that 2 other example questions that you explain. So to clarify this question and two more that you either find or come up with the explaination for all three.
Explanation / Answer
This is a two part question. First, you need to find the moles of propane in the tank.
PV = nRT. Make sure you convert the temperature to Kelvin, and use 0.08206 as the gas constant.
n=85.8759
Once you know how many moles are in the tank, you just multiply that number by the molar enthalpy change (delta H).
=85.8759*2220k=190644.498 k J= 1.9*10^5 k J
given H =- 0.2220kJ but it actually is H =- 2220kJ
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.