You dissolve 0.1 mol of ammonium nitrate in 100mL of H2O. The temperature of the
ID: 796974 • Letter: Y
Question
You dissolve 0.1 mol of ammonium nitrate in 100mL of H2O. The temperature of the solution changes from 22C to 15C. The specific heat capacity for water is 4.184J / gK.
A. Is this reaction endothermic or exothermic?
B. Calculate the heat, q, released or absorbed in the dissolution of the reaction.
C. Calculate the enthalpy change, dH(rxn) (kJ / mol), for dissolving 1 mol of ammonium nitrate.
----------------------------------------------------
I chose this to be endothermic based on:
q = ms(dT).
dT = 15C - 22C = -7C or 266K
NH4NO3 has a molar mass of 80.05g and 0.1 mol has about 8g so:
q = (8g)(4.184J/gK)(266K) = 8903J or 8.9 x 10^3 J
How do I calculate the Enthalpy change (dHrxn) for 1 mol?
Explanation / Answer
A. Your answer is correct. ENDOTHERMIC.
B. q=mass*specific heat*change in temperature=100*4.184*7=2.9288 kJ energy absorbed
C. The above value is for 0.1 mol.
For 1mol, multiply by 10 to get -29.288kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.