The answer is 3.6x10^-3 M. How do you solve this? An electrochemical cell to mea
ID: 799752 • Letter: T
Question
The answer is 3.6x10^-3 M. How do you solve this?
An electrochemical cell to measure [Cl-] was constructed by placing a AgCl(s)-coated Ag wire in a 1.00 M KCl solution in one compartment of the cell. The unknown Cl- solution is placed in the other compartment along with another AgCl(s)-coated Ag wire. The potential difference between the Ag wires was then measured with a voltmeter. The potential of the Ag wire in the compartment containing the unknown Cl- was found to be +0.1445 V vs. the other Ag wire. What is the [Cl-] of the unknown solution?Explanation / Answer
E CELL=0.059/2 log [C2]/[C1]
0.1445=0.059/2 log1/[C1]
log1/C1=2*0.1445/0.059
C1=0.00001M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.