Silver tarnishes in the presence of hydrogen sulfide (which smells like rotten e
ID: 799808 • Letter: S
Question
Silver tarnishes in the presence of hydrogen sulfide (which smells like rotten eggs) and oxygen because of the reaction:
4Ag + 2H2S + O2 ? 2Ag2S + 2H2O
How many grams of silver sulfide can be formed from a mixture of 1.1 g Ag, 0.12 g H2S, and 0.093 g O2?
How many more grams of H2S would be needed to completely react all of the Ag?
Explanation / Answer
molar mass Ag = 107.8682 g/mol
molar mass of H2S = 34.0809 g/mol
molar mass of Ag2S = 247.8 g/mol
molar mass of H2O = 18.01528 g/mol
molar mass of O2 = 32 g/mol
now,
moles = mass/molar mass
so,
moles of Ag = 1.1/107.8682 = 0.0102 moles
moles of H2S = 0.12/34.0809 = 0.003521 moles
moles of O2 = 0.093/32 = 0.00291 moles
we have
4Ag + 2H2S + O2 ? 2Ag2S + 2H2O
4 moles of Ag reacts with 2 moles of H2S and 1 mole of O2
so,
H2S is limiting reagent .
as from equation 2 moles of H2S produces 2 moles Ag2S
0.003521 moles of H2S will produce 0.003521 moles of Ag2S
so,
mass of Ag2S produced = moles*molar mass = 0.003521*247.8 = 0.8725 g
2)
from equation ..
4 moles of Ag reacts with 2 moles of H2S ,
so,
0.0102 moles of Ag reacts with 0.0102/2=0.0051 moles of H2S
so,
mass of H2S = 0.0051*34.0809 = 0.1738 g
bt we already have 0.12 g of H2S
so,
additional mass of H2S needed = 0.1738-0.12 = 0.054 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.