What is the change in free energy for the following reaction when we have 2.00 m
ID: 800377 • Letter: W
Question
What is the change in free energy for the following reaction when we have 2.00 mol Fe2O3, 1.5 mol FeO, 0.35 mol Fe, and the partial pressure of O2 is 200.0 atm in a sealed 1.00 L reaction vessel at 298 K?
FeO(s) + Fe(s) + O2(g) ?Fe2O3(s)
A) -482 B) -500 C) -474 D) -493 E) -487
What is the change in free energy for the following reaction when we have 2.00 mol Fe2O3, 1.5 mol FeO, 0.35 mol Fe, and the partial pressure of O2 is 200.0 atm in a sealed 1.00 L reaction vessel at 298 K?
FeO(s) + Fe(s) + O2(g) ?Fe2O3(s)
A) -482 B) -500 C) -474 D) -493 E) -487
Explanation / Answer
K=1/[O2]
=1/200
=0.0025
so, dG=-RTln(k)
=-8.31*(298)*ln(0.005)
=13120.6 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.