Suppose that 0.530 m o l of methane, C H 4 ( g ) , is reacted with 0.680 m o l o
ID: 800538 • Letter: S
Question
Suppose that 0.530mol of methane, CH4(g), is reacted with 0.680mol of fluorine, F2(g), forming CF4(g) and HF(g) as sole products. Assuming that the reaction occurs at constant pressure, how much heat is released?Substance ?H?f (kJ/mol) C(g) 718.4 CF4(g) ?679.9 CH4(g) ?74.8 H(g) 217.94 HF(g) ?268.61
Suppose that 0.530mol of methane, CH4(g), is reacted with 0.680mol of fluorine, F2(g), forming CF4(g) and HF(g) as sole products. Assuming that the reaction occurs at constant pressure, how much heat is released?
Substance ?H?f (kJ/mol) C(g) 718.4 CF4(g) ?679.9 CH4(g) ?74.8 H(g) 217.94 HF(g) ?268.61
Substance ?H?f (kJ/mol) C(g) 718.4 CF4(g) ?679.9 CH4(g) ?74.8 H(g) 217.94 HF(g) ?268.61
Explanation / Answer
First balance equation.
CH4 + 4F2 ----> CF4 + 4HF
CH4 reacts with F2 with a ratio of one mole CH4 to 4 moles F2.
but here 0.68 moles for 0.53 moles CH4, so CH4 is excess, some of CH4 will be left after reaction
So according to above balanced equation,
.68 moles of 4F2
X moles of CH4,
X moles of CF4,
and X moles of 4HF are involved in reaction
so 4X moles of HF is involved
so X = 0.68/4 = 0.17 moles
So 0.17 moles of CH4
.17 moles of CF4
and .68 moles of HF
Delta H = sum heat formation products, - sum heat formation reactants.
for F2 heat of formation = 0
so Delta H = 0.17*-679.9 + (-268.61)(0.68) - (0.17)(-74.8) - 0
= -115.583 - 182.6548 + 12.716 = -285.52
Heat released = 285.52 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.