50.00mL of 0.1500M NaNO3 (aq) was added to a sample containing solid gallium. Ni
ID: 800571 • Letter: 5
Question
50.00mL of 0.1500M NaNO3 (aq) was added to a sample containing solid gallium. Nitrate oxidized Ga(s) to Ga3+ (aq). The resulting nitrous acid was titrated to the equivalence point with 27.82mL of 0.100M NaOH. Determine the mass of Ga(s) in the sample.
3NO- 3 + 9H+ + 6e- --> 3HNO2 + 3H2O E= 0.940V
2 Ga(s) --> 2Ga3+ + 6e- E= -0.549V
Balanced Net Eq: 3NO-3 + 9H+ + 2Ga(s) --> 3HNO2 + 3H2O + 2Ga2+
HNO2(aq) <--> H+(aq) + NO- 2(aq) Ka=7.1 x 10^-4
Explanation / Answer
2 Ga + 3 NO3- + 9 H+ => 2 Ga3+ + 3 HNO2 + 3 H2O
HNO2 + NaOH => NaNO2 + H2O
Moles of HNO2 = moles of NaOH = volume x concentration of NaOH
= 27.82/1000 x 0.100 = 0.002782 mol
Moles of Ga = 2/3 x moles of HNO2
= 2/3 x 0.002782 = 0.0018547 mol
Mass of Ga = moles x molar mass of Ga
= 0.0018547 x 69.72
= 0.129 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.