Sulfur dioxide, SO2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO3(g)
ID: 801216 • Letter: S
Question
Sulfur dioxide, SO2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO3(g), by the following reaction
2 SO2 (g) + O2 (g) ---> 2 SO3 (g)
The standard enthalpies of formation of SO2 (g) and SO3 (g) are:
* for S02 = - 296.8 kJ/mol
*for SO3 = - 395.7 kJ/mol
Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 4.70 L of SO2 (g) is converted to 4.70 L of SO3 (g) according to this process at a constant pressure and a temperature of 1.00 bar and 25 degree celsius. Assume ideal gas behavior.
Show work please
Explanation / Answer
dHo for the reaction,
dHo = dHo(products) - dHo(reactants)
= (2 x -395.7) - (2 x -296.8)
= -197.8 kJ/mol
moles SO2 reacted = PV/RT
P = 1 bar = 1 atm
V = 4.70 L
R = gas constant
T = 25 + 273 = 298 K
So,
moles SO2 = 1 x 4.70/0.08206 x 298 = 0.192 moles
amount of energy produced = 0.192 moles x -197.8 kJ/mol = -38.0 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.