An air sampling program sampled 100,000 L of air for particles. The following ma
ID: 801629 • Letter: A
Question
An air sampling program sampled 100,000 L of air for particles. The following mass of particles collected for particle size fraction analysis:
- 5 mg retained with particle size < 2.5 micrometer
- 9 mg retained with particle size > 2.5 micrometer and < 10 micrometer
- 12 mg retained with particle size > 10 micrometer
(a) What is the PM2.5 concentration of this sample (in units of microgram/m3)?
(b) What is the total suspended particulate concentration of this sample (in units of microgram/m3)?
(c) Is the air sample collected from a relatively polluted or clean area?
Explanation / Answer
a) 5 mg retained with particle size < 2.5 micrometer
so PM2.5 concentration of this sample = 5 mg/total volume
= 5 mg/ 100,000 L
= 5 * 1000 micro grams /(100,000* 0.001 m^3)
= 50 micro grams/m^3
b) Mass of total suspended particulates = (5+9+12) mg = 26 mg
Total suspended particulate concentration of this sample = 26 mg / 100,000 L
= 26 * 1000 micro grams/(100,000* 0.001 m^3)
= 260 micro grams/m^3
c) 260 micro grams/m^3 is a high concentration of particulate matter.
So the air sample is collected from a relatively polluted area.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.