Consider the following reaction: CO( g )+2H2( g )?CH3OH( g ) An equilibrium mixt
ID: 808521 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)?CH3OH(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [CO]= 0.115M , [H2]= 0.114M , and [CH3OH]= 0.185M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)?CH3OH(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [CO]= 0.115M , [H2]= 0.114M , and [CH3OH]= 0.185M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Explanation / Answer
Kc= [CH3OH]/{[CO][H2]^2}
= 0.185 / (0.115 *0.114^2)
= 123.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.