The tank, cylindrical in shape has a radius 1.0m and maximum depth of water 2.0m
ID: 809053 • Letter: T
Question
The tank, cylindrical in shape has a radius 1.0m and maximum depth of water 2.0m.
The tank is filled with water at 25oC which must be brought to boil at 108oC due to pressurization.
If the current to the heaters is 110kW, how long will it take a full tank of water to be heated to 108oC?
The specific heat capacity of water c=4190J/kg oC
so using Q=mcT i thought because Q=W/t and W=110kW I could work out time.
and work out m=pV and using density of water=1000kg/m^3 and V=pi x 1^2 x 2=2pi m^3 Thus m=6283 kg.
Substituing these values back into the equation gives me an answer something totally different to the actual answer.
The actual answer is 6.5 hours. Could someone please explain why?
Explanation / Answer
above question can not be answered directly in a single step as we can't apply specific heat of liquid water at different phases.
water = liquid (T<=100'C) specific heat C= 4190 J/KgK
Q= mCdT
Q1= 6283*4190(75)
= 1974432750 J
water (T= 100'C phase conversion)
Q = mL (latent heat of vaporisation = 2262000J/KgK)
6283*2262000
= 114212146000J
water(T>100'C)
Q = mCdT (C = 2000k/KgK )
Q3= 6283*2000*8
= 100528000
so total heat = 16287106750J = 110*1000(t)
t= 41.12 Hours
phase conversion(at 100'C from liquid to vapour)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.