An empty beaker weighs 32.4257 g. A 10-mL pipet sample of an unknown liquid is t
ID: 809799 • Letter: A
Question
An empty beaker weighs 32.4257 g. A 10-mL pipet sample of an unknown liquid is transferred to the beaker. The beaker weighs 40.1825 g when its mass is determined with the liquid in it. Calculate the density of the unknown liquid. A 20-mL pipet sample of alcohol is found to weight 15.71 g. What would be the mass of 35.25 mL of the same alcohol? what volume would 125.4 g of this alcohol occupy? A term that is easily confused with density is specific gravity. For example, urinalysis reports commonly give the specific gravity of the sample rather than the density. What is specific gravity? What are units of specific gravity?
Explanation / Answer
3)
density is (40.1825g-32.4257g)/10mL = 0.7757g/mL
4)
density of this alcohol is 15.77g/20mL = 0.79 g/mL
mass of 35.25mL is 0.79 g/mL * 35.25 = 27.69 g
volumn is 125.4g/(0.79g/mL)=158.73 mL
5) specific gravity is the ratio of the density of a substance to the density (mass of the same unit volume) of a reference substance (usally is water). The unit is (g/mL)/(g/mL)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.