Consider the nitration by electrophilic aromatic substitution of methyl benzoate
ID: 810638 • Letter: C
Question
Consider the nitration by electrophilic aromatic substitution of methyl benzoate to methyl m-nitrobenzoate.
A reaction was performed in which 2.65 mL of methyl benzoate was reacted with a mixture of concentrated nitric and sulfuric acids to make 3.19 g of methyl m-nitrobenzoate. Calculate the theoretical yield and percent yield for this reaction.
Consider the nitration by electrophilic aromatic substitution of methyl benzoate to methyl m-nitrobenzoate. A reaction was performed in which 2.65 mL of methyl benzoate was reacted with a mixture of concentrated nitric and sulfuric acids to make 3.19 g of methyl m-nitrobenzoate. Calculate the theoretical yield and percent yield for this reaction.Explanation / Answer
Mass of methyl benzoate = Volume x density = 2.65 mL x 1.09 g/mL = 2.89 g
Given that in the chemical equation that,
1 mole of methyl benzoate gives 1 mole of methyl m-nitro benzoate
Moles of methyl benzoate = 2.89 g / 136.15 g/mol = 0.0212 mol
So, it means that 0.0212 mol of methyl benzoate gives 0.0212 mol of methyl m-nitrobenzoate
So, 0.0212 mol of methyl m-nitrobenzoate is to be converted to grams.
mass = 0.0212 mol x 181.14 g/mol = 3.84 g
So, theoretical yield = 3.84 g
Actual yield = 3.19 g
Percent yield = (3.19 / 3.84 ) x 100 = 83.1 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.