1.For an aqueous solution of sodium chloride (NaCl) determine the molarity of 3.
ID: 811192 • Letter: 1
Question
1.For an aqueous solution of sodium chloride (NaCl) determine the molarity of 3.35 L of a solution that contains 161 g of sodium chloride2.determine the volume of solution that will contain 3.93 moles of sodium chloride 3.determine the number of moles of sodium chloride in 21.85 L of the solution
1.For an aqueous solution of sodium chloride (NaCl) determine the molarity of 3.35 L of a solution that contains 161 g of sodium chloride
2.determine the volume of solution that will contain 3.93 moles of sodium chloride 3.determine the number of moles of sodium chloride in 21.85 L of the solution
2.determine the volume of solution that will contain 3.93 moles of sodium chloride 3.determine the number of moles of sodium chloride in 21.85 L of the solution
Explanation / Answer
1.
Molarity = Moles / Volume (in L)
Moles = Mass / Molar mass = 161 g / 58.5 = 2.75 mol
Given, volume = 3.35 L
Molarity = 2.75 mol / 3.35 L = 0.821 M
------------------------------------------------------
2.
The molarity of the solution is 0.821 M
Given, moles = 3.93 mol
Molarity = Moles / Volume (in L)
0.821 = 3.93 / V
V = 4.79 L
-------------------------------------------------
3.
Given, MOlarity of the solution = 0.821 M
Volume of the solution = 21.82 L
Molarity = Moles / Volume (in L)
0.821 M = Moles / 21.82 L
Moles = 17.91 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.