The following experiment is used to determine the amount of helium gas in a cont
ID: 811222 • Letter: T
Question
The following experiment is used to determine the amount of helium gas in a container.
The volume of the container is 6.80 L, the height of the mercury gap is 466 mm, the ambient temperature is 26C, and the atmospheric pressure is 753 torr.
=
Determine the pressure in the container, the number of moles of gas, and the mass of the gas.
pressure in the container ______ atm number of moles of gas ______ mol mass of the gas ______ g The following experiment is used to determine the amount of helium gas in a container. The volume of the container is 6.80 L, the height of the mercury gap is 466 mm, the ambient temperature is 26½C, and the atmospheric pressure is 753 torr. = Determine the pressure in the container, the number of moles of gas, and the mass of the gas. pressure in the container ______ atm number of moles of gas ______ mol mass of the gas ______ gExplanation / Answer
from your question we can see
pressure inside container - atmospheric pressure = mercury gap
P - atmosppheric pressure = 466 mmHg
P - 753 torr or mmHg = 466
P = 466 + 753 = 1219 mmHg = 1.604 atm .......answer
use eqn PV = nRT
n = PV/RT = 1.604*6.80/0.08206*(273.15+26) = 0.444 mole .....answer
mass of 1mole of He = 4 gm
then mass of He gas in container = 0.444*4 gm = 1.776 gm .......answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.