The decomposition of laughing gas (N 2 O) was found to have the following time i
ID: 811258 • Letter: T
Question
The decomposition of laughing gas (N2O) was found to have the following time integrated rate law:
ln[(At)/A0)] = -kt
The slope of the best fit line of ln[N2O] vs. time was -0.00067.
How long would it take for 75% of the laughing gas to decompose under these reaction conditions?
Hint: You can use the rate law shown above and use the ratio of At/A0 that you would have when 75% of the reactant has been consumed, or you can use the half life equation and think about how many half lives would be required to decompose 75% of the reactant.
A) 2.4 min
B) 34.5 min
C) 128 min
D) 2069 min
A) 2.4 min
B) 34.5 min
C) 128 min
D) 2069 min
Explanation / Answer
k = 0.00067
for frst order ,
kt = ln [ Ao/A]
given ,
for 75% decomposition
so,
Ao/A= 4
so,
0.00067 *t = ln [4]
t= 2069 sec=34.48 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.