Determine the amounts/volumes of the chemicals needed to prepare the following s
ID: 811846 • Letter: D
Question
Determine the amounts/volumes of the chemicals needed to prepare the following solutions:
5. 100 ml of 0.1 N HCl from concentrated (12.0 M) HCl [you will be asked to make this solution as practice]
6. 100 ml of 1.0 M Tris pH = 7.6 MW of Tris base is 121 g/mole [you will be asked to make this solution as practice]
7. pH 7.6 is close to a neutral pH. When making 1.0 M Tris base, would you expect to need HCl or NaOH to adjust the pH to 7.0?
To do electrophoresis, you will need to make a solution called TAE, which is a specific mixture of Tris base, acetic acid, and EDTA. Assuming no errors and no spills, you will need a minimum of 50 ml 1X TAE to make your agarose gel plus 1 liter of 1X TAE for gel running buffer. TAE is normally made as a 50X concentrated stock.
8. What is the minimum volume of 50X TAE that you will need to make?
Explanation / Answer
Hi,
5) we will use the formula N1V1= N2V2
For HCl, Normality = Molarity
100mL X 0.1 N = 12N X V2
V2 = 0.833 mL or 833 microlitre of 12 N HCl
6) To make 1000 mL of 1M Tris base, you will require 121 g of trisbase
So to make 100mL of 1MTrisbase, you will require =121 X100/1000 = 12.1 g of Tris Base
7) HCl would be needed to adjust the pH to 7
8) you require 1050 mL of 1xTAE
1050mL * 1x = 50x * V2
V2= 1050 * 1x/ 50x = 21 mL
The minimum volume of 50X TAE required is 21 mL.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.