The decomposition of N2O5 in solution in carbon tetrachloride proceeds via the r
ID: 812751 • Letter: T
Question
The decomposition of N2O5 in solution in carbon tetrachloride proceeds via the reaction. The reaction is first order and has a rate constant of 4.82 X 10^-3x^-1 at 64 degree C. If the reaction is initiated with 0.072 mol in a 1.00-L vessel, how many moles remain after 151 x? 13) The following reaction is first order , C2H6 2 CH3. If the rate constant is equal to 5.5 X 10^-4 s^-1 at 1000 K, how long will it take for 0.35 mol C2H6 in a 1.00 L. container to decrease to 0.20 mol in the same container? Isomerization of methylisonitrile: CH3NC(g) CH3CN(g) Order in CH3NC. The half life of the reaction is 5.20 X 10^1s at 545 K. The rate constant CH3NC] is 0.030 M is s^-1.Explanation / Answer
Q12) k=4.82*10-3 s-1
C0 =.072 M
t=[2.303log(C0/C)]/k
putting values;
C=0.035 moles/litre
ans=B
Q13) k=5.5*10-4 s-1
C0 =0.35 M
C=0.2 M
t=[2.303log(C0/C)]/k
putting values
t=17 mins;
ans=C
Q14) t1/2 =52 secs
since, k =ln2/ t1/2;
k=.0133 s-1
ans=A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.