An insulated container is used to hold 48.60 g of water at 17.10 degrees C. A sa
ID: 813071 • Letter: A
Question
An insulated container is used to hold 48.60 g of water at 17.10 degrees C. A sample of copper weighing 10.20 g is placed in a dry test tube and geated for 30 minutes in a boiling water bath at 100.10 degrees celsius. The heated test tube is carefully removed from the water bath with laboratory tongs and inclined so that the copper slides into the water in the insulated conatiner. Given that the specific heat of solid copper is 0.385 J/(g*degrees C), calculate the maximum temperature of the water in the insulated container after the copper metal is added.
___________________ degrees C
Explanation / Answer
Ans= 18.672 o C
solution :--
Copper is at higher temperature ,So heat lost by Copper = heat gained by water :---
m C dT copper = m C dT water
(10.20 g) ( 0.385 J/g*degreesC) (dT cu) = (48.60 g) (4.186 J/g*degreesC) (dT h2o)
(3.927) (dT Cu) = (203.4396) (dT H2O)
(3.927) (100.10 - Tf) = (203.4396) (Tf - 17.1)
393.0927 - 3.927 Tf = 203.4396 Tf - 3478.817
207.3666 Tf = 3871.91
Tf = 18.6718 o C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.