Assume you dissolve 0.235 g of the weak acid benzoic acid, C 6 H 5 CO 2 H, in en
ID: 813596 • Letter: A
Question
Assume you dissolve 0.235 g of the weak acid benzoic acid, C6H5CO2H, in enough water to make 1.00 ? 102 mL of solution and then titrate the solution with 0.158 M NaOH.
What are the concentrations of the following ions at the equivalence point?
Na+, H3O+, OH-
C6H5CO2-
_____________M Na+
_____________M H3O+
_____________M OH-
_____________M C6H5CO2-
What is the pH of the solution?
Explanation / Answer
first, calculate the moles of benzoic acid
moles of benzoic acid = 0.235 g / 122.12 g/mol=0.00192 moles
As the relation es 1:1
moles NaOH required = 0.00192
Now, calculate the required volume of NaOH
volume of NaOH = 0.00192 / 0.108 M=0.0178 L
total volume = 0.0178 L + 0.100 L = 0.118 L
Again, as the relation is 1:1, in a complete reaction you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.