You are throwing a party and you need to chill your beverages, which consist of
ID: 813746 • Letter: Y
Question
You are throwing a party and you need to chill your beverages, which consist of 72 aluminum cans each containing 355 mL of liquid . Assume an aluminum cans is 12.5 g of Aluminum. If the temperature of ice is ? 8 Degree C, how many 10- pound bags of ice are needed to chill the cans and their contents to an ce cold 0 degree C ? Assume heat is only transferred between the and not lost to the environment that the ice melts, and that the liquid portion of the beverage has the same pacific heat as liquid waterExplanation / Answer
Let the number of ice bags be y
we know that
1 pound = 453.592 g
so
10 pound = 4535.92 g
so
one ice bag weighs 4535.92 g
we also know that
specific heat of aluminium = 0.9
specific heat of water = 4.184
specific heat of ice = 2.01
we know that
heat lost by hot body = heat gained by cold body
so
heat lost by aluminium cans = heat gained by ice bags
aslo
heat = mass x specific heat x temp change
so
consider
heat lost by aluminium cans = heat gained by ice bags
mal x sal x dTal + ml x sl x dTl = mi x si x dTi
72 ( 12.5 x 0.9 x 25 + 355 x 4.184 x 25 ) = y x 4535.92 x 2.01 x 8
solving we get
y= 36.93
so
36.93 bags of ice is required = 37 bags
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.