The Power supplied by a torque, ?, to rotate an object at angular frequency, ?,
ID: 813819 • Letter: T
Question
The Power supplied by a torque, ?, to rotate an object at angular frequency, ?, is P = ??. A common car engine produces ?= 3000NM at ?= 3000 RPM (rotations per minute). Suppose you want to create an electric car that runs on a battery and electric motor. Typically electric car motors utilize a current of 100A and have a cross sectional area of 0.5m2. Suppose also that the number of wire turns in the coil of the motor is N = 100.
When the motor is connected in series with the battery that powers it, we can treat it like a generic circuit element with effective resistance R that causes a voltage drop V = IR. By setting the electrical power consumed by the motor equal to the mechanical power used to push the car, P = ??, the effective resistance of the motor can be determined.
What is the effective resistance of the motor, and determine the voltage of the battery.
Explanation / Answer
a)
angular frequency
W=3000*(2pi/60) =314.16 rad/s
Power supplied
P=T*W=3000*314.16
P=942,778 Watts
Effective resistance
R=P/I2 =942,778/1002
R=94.25 ohms
b)
Voltage of battery
V=IR =100*94.25
V=9424.8 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.