Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can anyone help me with these problems please!!! Thank you very much 1- For the

ID: 814244 • Letter: C

Question

Can anyone help me with these problems please!!!

Thank you very much

1- For the complete combustion of 1.000 mole of methane gas at 298 K and 1 atm pressure, ?H

Can anyone help me with these problems please!!! Thank you very much 1- For the complete combustion of 1.000 mole of methane gas at 298 K and 1 atm pressure, ? H degree = -890.4 kJ/mol. What will be the heat released when 6.00 g of methane is combusted under these conditions? 2-Using the information below, calculate ?Hf degree for PbO(s) 3- Choose the correct equation for the standard enthalpy of formation of CO(g), where ?Hf degree for CO = -110.5 kJ/mol (gr indicates graphite). 4- Given: Calculate the standard enthalpy of formation of CuO(s). 5- The ?H value for the reaction is -90.8 kJ. How much heat is released when 82.0 g Hg is reacted with oxygen?

Explanation / Answer

1)

for 1 mole of methane , heat released = -890.4 kJ

1 mole of metane = 16 g

16 g of methane ,heat released = -890.4 KJ

6 g of methane ,heat released = -890.4 x 6 /16 = - 333.9 KJ

2) PbO(s) + CO(g) --> Pb(s) + CO2(g) , H

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote