Firefox File Edit View History Bookmarks Yahoo! Tools Window Help O S 55% D Thu
ID: 814592 • Letter: F
Question
Firefox File Edit View History Bookmarks Yahoo! Tools Window Help O S 55% D Thu Mar 19 8 46 PM a E WWN7496: Homework 9- d... x ii 3 smartwork wwnorton.co 397563 m/sw/mod/smartwork/view.php?id a Search Search YAHOO Yahoo Search SMARTWORK 3.0 l WWN7496 HOMEWORK 9- DUE FRIDAY, 3/20/15 AT 55 PM t Print Calculator Periodic Table Ebook Question 8 of 18 (1 point) The addition of 116 g potassium fluoride to 597 mL of water (d* 1.00 g/mL) causes the temperature to rise 3.3°C. What is the Arkn for the dissolution of KF? Assume that the specific heat capacity of the solution is the same as that of water. Be sure to use the mass of the entire solution. Number kJ mol v Check Answer View Solution HinExplanation / Answer
deltaH = mCpdT. It is assumed that the dissolution of KF in water is at STP.
Cp = 4.1814 J/g-K and mass of solution,m is 713g.
Therefore, deltaH = 713*4.1814*3.3 = 9.838 kJ
Concentration of KF is (116/58.1)/0.597 = 3.344 M
Therefore, deltaH for 1 M solution = 2.942 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.