How many H2O molecules are in a 9.00-g sample of water? Comparing the mass of 1
ID: 814950 • Letter: H
Question
How many H2O molecules are in a 9.00-g sample of water?
Comparing the mass of 1 molecule and 1 mol of H2O. Both masses have the same number but different units (atomic mass units and grams). Expressing both masses in grams indicates their huge difference: 1 molecule H2O has a mass of 2.99
Find vo in the circuit in the figure using loop analysis. Comparing the mass of 1 molecule and 1 mol of H2O. Both masses have the same number but different units (atomic mass units and grams). Expressing both masses in grams indicates their huge difference: 1 molecule H2O has a mass of 2.99?10?23 g whereas 1 mol H2O has a mass of 18.0 g.Explanation / Answer
Number of Moles = Mass of sample/Relative molecular mass
n = mass/mr
Relative molecular mass of water = 18 g/mol
Number of Moles of water = 9/18 = 0.5 mole
There are 6.022 x 10^23 molecules of water in a mole.
Since you have 0.5 mole of substance, you have 0.5 x 6.022 x 10^23 = 3.011 x 10^23 number of water molecules present in that sample
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.