Thermodynamics and direction of change. Natural gas is primarily methane, CH4, a
ID: 815726 • Letter: T
Question
Thermodynamics and direction of change. Natural gas is primarily methane, CH4, and is used to heat homes. A typical home is approximately 2000 ft^2 and the ceilings are 8ft high. How many grams of methane are required to raise the temperature in home from 40 degree F to 70 degree F? How many grams of CO2 does this reaction produce? The following data may be helpful: The heat capacity of air is 1.01 J/g.K and the enthalpy of combustion of methane is -890.8 kJ/mol. Assume that the molecular weight of air is the same as nitrogen, its major component.Explanation / Answer
We WILL need the volume of the house to calculate the amount of air in the room...
A= 2000 ft2
h = 8 ft
V= A*H = 2000 ft2 * 8 ft = 16,000 ft3 of air
a) How many grams of CH4 are needed?
Lets calculate the heat needed to increase that temperature:
Qair = m*Cp*?T
?T= Tf-Ti= 70-40 f= 30 F = 30/1.8 = 16.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.