Calculate the pH in the titration of 50.0 mL of a 3.0 M H3PO3 (aq) with 100.0 mL
ID: 815815 • Letter: C
Question
Calculate the pH in the titration of 50.0 mL of a 3.0 M H3PO3 (aq) with 100.0 mL 3.0 M KOH (aq).
(*I am lost as H3PO3 is weak and diprotic how does this play into the amount of KOH needed and the combined total volume? Does the Molarity of the H3PO3 reduce to 1M and how much H3O+ does it contribute?)
(*can you please explain the answer and show your work, thanks)
(b) after addition of 25.0 mL of KOH 1.3 Number (c) after addition of 50.0 mL of KOH 4 Number (d) after addition of 75.0 mL of KOH 6.7 Number (aq), is a diprotic oxyacid that is an important compound in the industry and agriculture. Calculate the pH in the titration of 50.0 mL of a 3.0 M H3PO3 (aq) with 100.0 mL 3.0 M KOH (aq).Explanation / Answer
first things first,
lets calculate the moles involved in the acid
M1*V1 = 50 ml*3M = 150 mmol of H3PO3 = 3*150 = 450 mmol of H+ possible
M2*V2 = 100 ml*3M = 300 mmol of KOH = 300 mmol of OH-
We will have an ACIDIC Solution
H+ and OH- will react all together to form water
then the solution here will be 50 ml + 100 ml = 150 ml in total (we will spend all the volume of KOH of course)
the left over of H3PO4 = 450 mmol H+ - 300 mmol = 150 mmol of H3PO4
or
50 mmol of H3PO4 are left...
now recalculate the concentrtaion of the acid
M3*V3 = mmol 3
M3 = 50 mmol / 150 ml = 0.333 M
[H3PO4] = 0.333 M
Now its time to start using
Ka1= 7.5 * 10^-3
Ka2= 6.2 * 10^-8
Ka3= 4.8 * 10^-13
NOTE = Ka1 >>> Ka2 and Ka3 ... you may assume that 98% of the H+ dissolved will be the first H+ and you may ignore the second and third hydrogens
Ka1 = [H+][H2PO4--]/[H3PO4]
since [H+]=[H2PO4--] lets assign it to x = [H+]=[H2PO4--]
[H3PO4] = 0.333 -x ... this is the actual molarity of the acid, minus the acid disolved which will be little... you may even cancel this "-x" value if you want... I will not so you may check the final value
7.5 * 10^-3 = x*x / (0.333 -x )
x^2 = (0.333-x)*(7.5 * 10^-3)
x^2 = 0.0025-(7.5 * 10^-3)x
x^2 + 7.5 * 10^-3 x -0.0025 = 0
Solve for x with quadratic formula
x = 0.0463 and -0.053
there are no negative concentrations so use 0.0463
Now that [H+] = 0.0463
you may calculate pH = -log(0.0463) = 1.33
pH = 1.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.