Using a sample of 0.385 g of Alka-Seltzer, the mass of CO 2 is found to be 0.122
ID: 815849 • Letter: U
Question
Using a sample of 0.385 g of Alka-Seltzer, the mass of CO2 is found to be 0.122 g.
1. Calculate the mass of NaHCO3 that produced the 0.122 g of CO2
2. The % mass of NaHCO3 in the sample
3.The mass of NaHCO3 in the tablet assuming the mass of the tablet is 3.50 g
If the data is
Mass (before reaction): test tube + HCl(aq) + stir bar + capsule = 26.042 g
Mass (after reaction): test tube + HCl(aq) + stir bar + capsule = 25.783 g
Volume of water displaced from the squirt bottle = 144 mL
Temperature of the CO2(g) = 293.6 K
CO2(g) pressure = 0.986 atm
Calculate the mass of the CO2(g)
Calculate the moles of CO2(g)
Calculate the density of CO2 in g/lL
Calculate the molar mass of CO2 assuming a temperature of 293.6 K
Explanation / Answer
NaHCO3 + HCl ---------- CO2 + NaCl + H2O
0,122g CO2/ 44g/mol= 0,003mol CO2
1 mol NaHCO3 -----produce----- 1mol CO2
X mol ----produce----- 0,003mol CO2
X= 0,003mol NaHCO3* 84g/mol =0,252gNaHCO3
0,385g mass of the sample -------------- 100%
0,252 g NaHCO3 -------------- X = 65,45%
If the tablet is 3,50g ----------- 100%
X gNaHCO3 ----------- 65,45%
X= 2,29g NaHCO3
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
a) before - after reaction = 0,259g give us the mass of CO2 that produces in the reaction because the CO2 is a gas we loss the mass of the solution because scapes from it.
b) 0,259g / 44g/mol = 0,0058mol CO2
c) density = mass/ volumen (L) = 0,259g/0,144L = 1,80 g/L
d) PV=nRT ------------ n/V= P/RT= 0,986atm/ 0,082Latm/Kmol * 293.6K = 0,041mol/L= 0,041M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.