A particular reactant decomposes with a half-life of 109 s when its initial conc
ID: 816561 • Letter: A
Question
A particular reactant decomposes with a half-life of 109 s when its initial concentration is 0.274 M. The same reactant decomposes with a half-life of 231 s when its initial concentration is 0.129 M.
A particular reactant decomposes with a half-life of 109 s when its initial concentration is 0.274 M. The same reactant decomposes with a half-life of 231 s when its initial concentration is 0.129 M. A particular reactant decomposes with a half-life of 109 s when its initial concentration is 0.274 M. The same reactant decomposes with a half-life of 231 s when its initial concentration is 0.129 M. Determine the reaction order. What is the value and unit of the rate constant for this reaction? K= Number Select answerExplanation / Answer
Values:
Half-Life time: 109 seg at [A]=0.274 M
Half-Life time: 231 seg at [A]=0.129 M
PROCESS:
Order Tipes:
[A]=[A]o - kt (Zeroth order tipe)
Ln [A]=Ln [A]o - kt (First order tipe)
Ln 1/[A] = Ln 1/[A]o + kt (Second order tipe)
IF:
Time to pass 100%[A]o at 50%[A]o is 109 seg. for [A]o=0.274M [A]=0.137M
THEN:
0.137M = 0.274M + kt
0.137M - 0.274M = kt
(0.137M - 0.274M)/t = k
k = (0.137M - 0.274M)/109 seg
k = -0.137 moL.L-1/109 seg
k = -1.26x10-3 moL.L-1.seg-1
Answer:
K(value)= -1.26x10-3 moL.L-1.seg-1
(Correspond at zeroth order reaction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.