At a certain temperature, Kc for the following reaction between sulphur dioxide
ID: 816900 • Letter: A
Question
At a certain temperature, Kc for the following reaction between sulphur dioxide and nitrogen dioxide is 4.8
SO2(g) and NO2(g) have the same initial concentration:0.36 mol/L. What amount of SO3(g) is present in a 5.0L container at equilibrium?
At a certain temperature, Kc for the following reaction between sulphur dioxide and nitrogen dioxide is 4.8 SO2(g) + NO2(g) doubleheadarrow NO(g) + SO3(g) SO2(g) and NO2(g) have the same initial concentration:0.36 mol/L. What amount of SO3(g) is present in a 5.0L container at equilibrium?Explanation / Answer
[SO2]= [NO2] = 0.36-x and [NO] = [SO3] = x
Kc = 4.8 = [NO][SO3]/ [SO2][NO2] = x^2 / (0.36-x)^2
if we take the square root of both sides of this equation we get
2.2 = x / 0.36-x
0.79 - 2.2 x = x
0.79 = 3.2 x
x = 0.25 M = [SO3]
moles SO3 = 0.25 M x 5.0 L=1.25
mass SO3 = 1.25 mol x 96 g/mol=120 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.