A solution of ethanol (C 2 H 5 OH) in water is prepared by dissolving 75.0 mL of
ID: 817736 • Letter: A
Question
A solution of ethanol (C2H5OH) in water is prepared by dissolving 75.0 mL of ethanol (density = 0.79 g/cm3) in enough water to make 250.0 mL of solution. Calculate the molarity of ethanol. A solution of ethanol (C2H5OH) in water is prepared by dissolving 75.0 mL of ethanol (density = 0.79 g/cm3) in enough water to make 250.0 mL of solution. Calculate the molarity of ethanol. A solution of ethanol (C2H5OH) in water is prepared by dissolving 75.0 mL of ethanol (density = 0.79 g/cm3) in enough water to make 250.0 mL of solution. Calculate the molarity of ethanol.Explanation / Answer
1 mL = 1 cm^3
Mass ethanol = 75.0 mL x 0.79 g/mL = 59.25 g
Moles ethanol = 59.25 g/ 46.0694 g/mol =1.2863
M = 1.2863 mol / 0.25 L = 5.145M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.